• +98 21 88003884

اخبار موسسه

نهمین سالگرد تاسیس انجمن مهندسی و روشنائی و نور پردازی ایرانیان.

تقدیر از حامیان محترم انجمن روشنائی
زمان:چهارشنبه چهارم دی 98 از ساعت 17:00 الی 19:30
مکان: ميدان هفت تير، روبروي مسجد الجواد، خيابان سرتيپ لطفي،موسسه آموزشي ماربين
جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي 09011694525 یا 88003884 تماس بگيريد

فراخوان شناسائی داوطلبان عضویت در هیأت موسسس سازمان مردم نهاد(انجمن روشنائی و نورپردازی ایرانیان)

بزرگداشت دومین سالگرد روز جهانی نور

دوره ی تخصصی آموزشی نورپردازی

هشتمین سالگرد تاسیس انجمن مهندسی روشنائی و نورپردازی ایرانیان

سمینار تخصصی پژوهشگاه نیرو

پیام تسلیت

بزرگداشت روز جهانی نور - Respect and ceremony international day of light

از اعضای محترم انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان دعوت به عمل می آید تا ما را در مراسم بزرگداشت روز جهانی نور همراهی نمایند.

سمینار مهندسی روشنائی و نورپردازی با رویکرد الزامات طراحی و بهینه سازی مصرف انرژی

زمان: پنج شنبه بیست و شش بهمن ماه 96 از ساعت 8 الی 14
مکان:دانشگاه فردوسی مشهد

مسابقه طراحی نورپردازی سردیس شهید مدافع حرم در دانشکده فنی آزاد اسلامی واحد تهران غرب

انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان در نظر دارد تا نسبت به برگزاری مسابقه طر‏احی نورپردازی با موضوع« طراحی نورپردازی سردیس شهید مدافع حرم در دانشکده فنی آزاد اسلامی واحد تهران غرب» اقدام نماید. لذا از کلیه علاقمندان دعوت به عمل می‌آید طرح پیشنهادی خود را با شرایط ذیل به دبیرخانه انجمن ارسال نمایند. (شرکت برای عموم آزاد است).
طراحی می‏بایست با نگاه به نکات زیر انجام شود:
- فرهنگ ایثار و شهادت
- شرایط فیزیکی محل نصب سردیس و موقعیت مکانی آن (تهران – دانشگاه آزاد واحد تهران غرب)
- پیش طرح‌های اولیه می‌باید بصورت اسکیس به همراه رندر و با مشخصات فنی منابع نوری و چراغ‌ها درکاغذ A4 به آدرس الکترونیکی: iesi1388@gmail.com ارسال شود.
- عکس‌هایی از سردیس شهید مدافع حرم و فضای پیرامونی آن پیوست شده است.
- مهلت ارسال طرح‌ها: حداکثر تا شنبه 21 بهمن 1396 ساعت 11
شیوه انتخاب طرح‌های برگزیده: از میان طرح‌های دریافتی پنج طرح از سوی کارشناسان انجمن انتخاب شده و پس از تکمیل مدارک (اسکیس و رندر طرح نورپردازی در کاغذ A3 ، مشخصات فنی منابع نوری و چراغ ها ، محاسبه نرم افزاری) برای بررسی و تصمیم‌گیری نهایی به مدیر پژوهش واحد غرب تحویل داده خواهد شد. بدیهی است مطابق اعلام نظر دانشگاه به نفرات اول تا سوم لوح طرح برتر از طرف انجمن و دانشگاه اهدا شده و طرح برگزیده جهت انجام عملیات اجرایی و انتخاب پیمانکار ذیصلاح پیشنهاد خواهد شد. ضمناً نفر اول برنده جایزه نقدی و تندیس یادبود انجمن خواهد شد.
• بدیهی است انجمن اصل رازداری را در نگهداری طرح‌های دریافتی رعایت خواهد کرد.

نشست «در جستجوی نور، مفاهیم و روش ها»

نشست «در جستجوی نور، مفاهیم و روش ها» از سلسله نشست های پنجمین جشنواره بین المللی معماری نور و نورآرایی در تاریخ 20 دی ماه 1396 در دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید. در این نشست آقای دکتر محمد مهدی محمودی عضو هیات علمی دانشگاه تهران به ارائه سخنرانی پرداختند. آقای مهندس مصلحی عضو موسس و عضو هیات مدیره انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان و آقای دکتر صفوی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز از اعضای پنل بودند.

برگزاری دو کارگاه آموزشی در نمایشگاه میدکس

هشتمین نمایشگاه بین المللی میدکس با عنوان «معماری، خانه مدرن، دکوراسیون داخلی» از تاریخ 21 تا 24 دی ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان اقدام به برگزاری دو کارگاه آموزشی نمود. کارگاه آموزشی اول با عنوان «چالش های طراحی و تجهیزات روشنایی» توسط آقای مهندس نورصالحی رئیس هیات مدیره انجمن در تاریخ 23/10/96 و کارگاه آموزشی دوم با عنوان «طراحی indoor‌ ساختمان های دولتی (براساس good lighting 4)» توسط آقای مهندس حنیفی مدیرعامل انجمن در تاریخ 24/10/96 به مخاطبان ارائه گردید.

ثبت نام دوره آموزشی دیالوکس evo توسط شرکت جهان نور

اطلاعیه ثبت نام دوره آموزشی دیالوکس evo توسط شرکت جهان نور از حامیان مالی انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان.

سخنرانی یکی از اعضای هیات مدیره انجمن در مراسم بزرگداشت شب یلدا و روز منظر

موسسه مطالعات منظر پایدار به مناسبت بزرگداشت شب یلدا (شب میلاد خورشید) و روز اول دی ماه که با نام روز منظر نیز نامگذاری شده است، ضیافتی را در عصر روز جمعه مورخ 1/10/96 برپا نمود. در این مراسم آقای مهندس مصلحی از اعضای هیات مدیره و هیات موسس انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان، سخنرانی خود را در خصوص تاثیر نور و سایه بر چشم انداز و منظر با عنوان «بازی نور و سایه» ارائه نمودند. از دیگر برنامه های این مراسم، ایراد سخنرانی توسط متخصصان در خصوص نقش کیهانی خورشید و جایگاه منظومه آن، حافظ خوانی، اجرای موسیقی زنده، ایراد سخنرانی در خصوص مستند «مهر و مسیح» و پخش انیمیشن کوتاه «به آفتاب سلامی دوباره خواهم داد» بوده است.

سخنرانی اعضای هیات مدیره انجمن در سمینار برگزار شده در قم

سمیناری با موضوع «منابع نوری و معماری نور نوین در طراحی و اجرای روشنایی» با همکاری شرکت آلتون رای در روز دوشنبه مورخ 27/9/96 در شهر قم برگزار گردید. در این سمینار آقای مهندس نورصالحی رئیس هیات مدیره انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان و آقای مهندس حنیفی مدیرعامل انجمن، به عنوان سخنران مدعو حضور داشتند و سخنرانی خود را با عنوان «مبانی نور و چالش های نورپردازی، بایدها و نبایدها» ارائه نمودند.

همکاری مشترک انجمن و کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران

جلسه ای با حضور نمایندگان کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران و اعضای هیات مدیره انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان، در روز یکشنبه مورخ 19/9/96 در محل دفتر کانون برگزار گردید. در این جلسه نمایندگان انجمن با تشریح فعالیت ها و بیان اینکه این رشته در واقع تخصصی میان رشته ای است و فصل مشترک قدرتمندی با معماری دارد، خواستار ایجاد زمینه های همکاری مشترک با کانون شدند. نمایندگان کانون نیز ضمن استقبال از این پیشنهاد، قدم اول را به عنوان معرفی انجمن و اهداف آن به اعضای خود در دستور کار قرار دادند. در این جلسه طرفین بر تبیین اهداف و انجام فعالیت های مشترک توافق نموده و مقرر شد همکاری های مشترک طی مبادله تفاهم نامه ای انجام پذیرد.

سخنرانی آقای مهندس قشقایی در سمینار نورپردازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس

آقای مهندس قشقایی از اعضای محترم انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان، در سمینار تخصصی روشنایی و نورپردازی برگزار شده در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس به ایراد سخنرانی پرداختند. موضوع سخنرانی، پیرامون معرفی نقش طراح و متخصص روشنایی در تیم طراحی و دفتر فنی پروژه¬ها به عنوان یک گرایش تخصصی کاملاَ جداگانه جهت تکمیل تیم طراحی پروژه در کنار سایر گرایش ها با هدف کاهش هزینه¬ها و زمان اجرای فازهای مختلف پروژه و همچنین افزایش کیفیت پروژه مطابق با استانداردها و ضوابط روشنایی و نورپردازی بوده است. در این سمینار به تفاوت و مقایسه نتیجه نهایی پروژه از دید کیفی و کمی در پیروی از سیستم سنتی (طراحی نورپردازی صرف توسط معمار یا مهندس برق) و بهره گیری از متخصص و طراح نورپردازی با ذکر نمونه موردی ها و تصاویری پرداخته شد و در این حین نیز به تعریف جایگاه طراحان نورپردازی در پروژه ها از نظر انجمن ها و سازمان های تخصصی روشنایی و نورپردازی بین المللی نیز اشاره گردید.

هفتمین سالگرد تاسیس انجمن مهندسی و روشنائی ایران

تقدیر از حامیان محترم انجمن روشنائی.
زمان:چهار شنبه ششم دی ماه 96 از ساعت 17 الی 19:30
مکان: ميدان هفت تير، روبروي مسجد الجواد، خيابان سرتيپ لطفي،موسسه آموزشي ماربين
جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي 09011694525 یا 88003884 تماس بگيريد

نمایشگاه بین‌المللی تخصصی انرژی اربیل

نمایشگاه بین‌المللی تخصصی انرژی اربیل
نمایشگاه بین‌المللی تخصصی انرژی اربیل، مهر ماه سال جاری با نظارت و حمایت مستقیم دولت مرکزی و حکومت اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود. در نمایشگاه بین‌المللی تخصصی انرژی اربیل، صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و همچنین تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی حوزه‌های مختلف از جمله صنعت تولید تجهیزات برقی و نیروگاهی، روشنایی و تهویه، می‌توانند حضور داشته باشند. نمایشگاه بین‌المللی تخصصی انرژی اربیل، تنها و قدیمی‌ترین نمایشگاه تخصصی عراق در زمینه انرژی و بزرگ‌ترین نمایشگاه بین‌المللی تجاری این کشور است.

برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی ساختمان قزاقستان

بیست و چهارمین دوره نمایشگاه تخصصی بین المللی ساختمان قزاقستان، از تاریخ 5 تا 8 سپتامبر 2017 برابر با 14 تا 17 شهریور 1396 در شهر آلماتی قزاقستان برگزار می شود. زیرمجموعه های موضوعی این نمایشگاه عبارت است از: انواع مصالح ساختمانی، انواع لوله و اتصالات، انواع کف پوش ها، رنگ و رزین و چسب، درب و پنجره، لوازم بهداشتی ساختمانی، تجهیزات برقی و سیستم های روشنایی، انواع تجهیزات و تاسیسات ساختمانی و تهویه مطبوع، آهن- فولاد و مس، انواع عایق های ساختمانی و قیر، معماری و دکوراسیون داخلی، کلیه تجهیزات و ماشین آلات راه سازی و ساختمان، شرکت های پیمانکاری ساختمان- جاده سازی و انرژی، خدمات فنی و مهندسی.
مسئولیت برگزاری این نمایشگاه برعهده شرکتITE است و علاقه مندان می توانند ضمن ملاحظه فایل پیوست، جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت غرفه با شرکت پارس رستاک به شماره تلفن 5- 88540252 تماس حاصل نمایند.

برگزاری بیستمین نمایشگاه بین المللی ساختمانی تانزانیا

بیستمین دوره نمایشگاه بین المللی تخصصی ساختمانی تانزانیا، از تاریخ 10 تا 12 آگوست 2017 برابر با 19 تا 21 مرداد 1396 در مرکز نمایشگاهی Mlimani Conference Center واقع در کشور تانزانیا برگزار می شود. علاقه مندان می توانند ضمن ملاحظه فایل پیوست، جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت غرفه با شرکت پارس رستاک - نماینده شرکت Expo Group - به شماره تلفن 5- 88540252 تماس حاصل نمایند.

معرفی طرح های نورپردازی اجراشده در ایران

انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان بر آن است برای گسترش دانش نورپردازی و معرفی نورپردازان ایرانی طرح‌ها‏‌ی نورپردازی اجراشده در ایران را گردآوری نماید و در آینده با همکاری شما در دفترهای سالیانه به چاپ رساند . این طرح‌ها به صورت گردشی در سایت و کانال انجمن گذاشته خواهد شد.
این طرح‌ها می‌تواند همه گرایش‌های نورپردازی مانند نورپردازی درون و بیرون ساختمان‌ها با کاربری‌های گوناگون، خیابان‌ها (روشنی خیابان‌ها)، باغ‌ها و فضاهای سبز، فضاهای روباز با کاربری‌های گوناگون، میدان‌های ورزشی، نورآرایی، نورپردازی هنری و..... را در برگیرد. از این رو از شما درخواست می‌شود در گام نخست طرح‌های خود را به همراه داده‌های زیر به نشانی ایمیل انجمن بفرستید:
• نام طراح (چنانچه شرکت است نام شرکت و نام طراح)
• چکیده کانسپت، هدف و چنانچه نیاز باشد سناریو طراحی در یک برگ A4
• یک تا پنج عکس JPG از طرح اجرا شده
• نشانی محل و زمان اجرای طرح
• مشخصات فنی چراغ‌ها ( رنگ و دمای رنگ نور، شار نوری چراغ ها، چشمه نوری درون چراغ، مدل و سازنده چراغ و ....)
• اجرا کننده طرح
• نام کارفرما

برگزاری همایش بین المللی نورپردازی تخصصی PLDC2017

همایش بین المللی نورپردازی تخصصی PLDC که هر دو سال یکبار برگزار می گردد، امسال ازتاریخ 1 تا 4 نوامبر (برابر با 10 تا 13 آبان سال جاری) در شهر پاریس برگزار خواهد شد و انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان نیز مانند سال های گذشته، حامی معنوی این همایش خواهد بود. این همایش فرصت مناسبی برای تبادل اطلاعات و دانش فنی در زمینه آخرین پیشرفت ها و دستاوردها در حوزه روشنایی و نورپردازی توسط متخصصین، معماران، محققان، صنعتگران و سایر افراد فعال در این زمینه می باشد.
لذا به منظور انجام هماهنگی ها و برنامه ریزی لازم و از آنجا که انجمن در نظر دارد مانند دوره گذشته PLDC، تسهیلات حضور اعضای خود را در حد توان فراهم نماید، بدینوسیله از اعضای محترم انجمن که امکان و توانایی حضور در همایش مذکور را در تاریخ مورد اشاره دارند، تقاضا می شود آمادگی خود را کتبا تا تاریخ 10 اردیبهشت به دبیرخانه انجمن اعلام نمایند. ضمنا جهت آگاهی از جزئیات مربوط به هزینه اولیه ثبت نام که تا تاریخ 26 ماه می (برابر با 5 خرداد) معتبر می باشد فایل پیوست را ملاحظه نمایید.

برگزاری چهارمین جشنواره معماری نور و نورآرایی

سازمان زیباسازی شهر تهران با همکاری دانشگاه تربیت مدرس، چهارمین جشنواره معماری نور و نورآرایی را به مناسبت استقبال از بهار 1396 برگزار می کند. در این جشنواره آقای دکتر بابک صیرفی مدیرعامل و عضو هیات مدیره انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان و آقای مهندس محمدعلی عباسی از اعضای انجمن، در فرایند داوری و انتخاب آثار برتر مشارکت دارند. محورهای اصلی این جشنواره بر سه موضوع؛ بهار (نوروز ایرانی– وحدت ملی)، ولایت و فرهنگ انقلاب اسلامی استوار بوده و اهداف آن عبارتند از:
• تشویق و ترویج طراحان برای ارائه ایده های نوآورانه و اصیل
• ترویج و ترغیب علاقه مندان در زمینه ارائه طرح نورپردازی موقت
• ارتقای سواد بصری شهروندان و مجریان در زمینه نورپردازی موقت
• تشکیل بانک ایده نورپردازی و نورآرایی شهری
• تقویت مشارکت مردمی و ارتقای حساسیت محیطی آنها
• توسعه دانش فنی در حوزه طراحی و اجرای جدید الحاق های نور
• تکریم سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی
• توسعه شعائر اسلامی – ایرانی و توسعه سبک زندگی شهروندان
از بین ۱۰۱۷ اثر ارسال شده به دبیرخانه جشنواره، در نهایت ۶۰ اثر برای اجرا انتخاب گردیده اند که مقرر شده است طرح های منتخب در همه مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به ویژه محدوده خیابان سی تیر، میدان مشق و میدان امام خمینی به اجرا در آید. لازم به ذکر است که مهمترین معیارها در انتخاب آثار؛ خلاقیت و نوآوری، قابلیت اجرا و سهولت ساخت، هماهنگی با نورآرایی موجود در پیاده راه، قابلیت ماندگاری در محیط، رعایت استانداردهای فنی و تخصصی، همخوانی مفهومی با مناسبت و فضا، قابلیت تکرار، عدم ایجاد اغتشاش بصری در طول روز، بهره گیری از شاخص های متناسب با فرهنگ ایرانی – اسلامی و استفاده از تکنولوژی های نوین و سیستم های کنترلی پیشرفته بوده است.
این آثار در سه گروه؛ منتخب هیات داوران، منتخب شهروندان (مسابقه پیامکی) و نشان های افتخار (تندیس جشنواره) مورد تشویق قرار خواهند گرفت و به برگزیدگان نهایی جوایزی اهدا خواهد شد. جزئیات بیشتر در مورد این خبر را می توانید در سایت سازمان زیباسازی شهر تهران ملاحظه نمایید. همچنین تصاویری از برخی طرح های منتخب و کمیته داوری آثار در پیوست درج گردیده است.

کسب نشان شایسته تقدیر در بخش نورپردازی محوطه، پارک ها و المان های شهری مسابقه نورپردازی سال 2017 ILDC توسط جناب آقای مهندس عباسی از اعضای انجمن.

طرح نورپردازی میدان امام حسین کاشان آقای محمدعلی عباسی، از اعضای انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان، در بخش نورپردازی محوطه، پارک ها و المان های شهری سومین همایش بین المللی روشنایی و نورپردازی ایران (ILDC)، نشان شایسته تقدیر را کسب نمود.
مسابقه نورپردازی سال که یکی از مهمترین بخش های همایش ILDC می باشد، در 5 بخش شامل: نورپردازی اماکن تاریخی، فرهنگی و مذهبی، نورپردازی ساختمان های تجاری، نورپردازی اماکن عمومی، اداری و ورزشی، نورپردازی ساختمان های مسکونی و نورپردازی محوطه، پارک ها و المان های شهری برگزار گردید که در بخش نورپردازی محوطه، پارک ها و المان های شهری، طرح آقای مهندس عباسی به خاطر نورپردازی میدان امام حسین کاشان، رتبه شایسته تقدیر را کسب نمود. همانطور که در تصویر مشخص است معماری المان کشتی با گفته «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» و بادبان کشتی با جمله «هل من ناصر ینصرنی» مزین گشته که در نورپردازی آنها از رنگ سفید گرم استفاده شده است. استفاده از رنگ سبز (تداعی کننده حس معنوی اسلام و به ویژه بهشت) و آبی (بیانگر حس معصومیت و آرامش بخشی) در سایر قسمت های کشتی، کاملا با معماری بنا، اهداف و کاربرد آن همخوانی دارد.
ضمن تبریک این موفقیت ارزشمند به جناب آقای مهندس عباسی، امیدواریم شاهد تداوم کامروایی ها و افتخارآفرینی برای این عضو محترم و سایر اعضای گرامی انجمن باشیم.

سمینار «کاهش مصرف انرژی با طراحی بهینه روشنایی»

شرکت توزیع نیروی برق استان یزد در تاریخ 27 بهمن ماه سال جاری، اقدام به برگزاری سمیناری با عنوان «کاهش مصرف انرژی با طراحی بهینه روشنایی» در سالن آمفی تاتر مجتمع فرهنگی رفاهی فرهنگیان یزد نمود. در این سمینار، آقای مهندس حمید مصلحی عضو هیات موسس و هیات مدیره انجمن در زمینه «آشنایی با دانش نورپردازی و پیش زمینه های آن» و آقای دکتر بابک صیرفی مدیرعامل و عضو هیات مدیره، در خصوص «آشنایی با فن آوری LED» به ایراد سخنرانی پرداختند. به عنوان گزیده ای از سخنان مطرح شده در سمینار، می توان به: تاکید بر ضرورت استفاده از وسایل استاندارد به ویژه در زمینه روشنایی و افزایش سرعت جایگزین شدن منابع LED با سایر منابع نوری متداول در بخش روشنایی به دلیل دارابودن مزایایی نظیر انعطاف پذیری، صرفه اقتصادی بالا و سالم بودن طیف نوری آن برای انجام فعالیت¬های اداری، مطالعاتی و اجرایی اشاره کرد و اضافه نمود که در حال حاضر شناخت ناکافی مسئولین، تبلیغات غیرواقعی فروشندگان، واردات بی رویه محصولات بی کیفیت و قیمت غیرکارشناسی، از جمله عوامل موثر در بی توجهی به مزایای فراوان LED بوده است.
همچنین نشست مشترکی نیز با حضور مدیرعامل محترم شرکت توزیع نیروی برق استان یزد و مدیر دفتر مدیریت مصرف آن شرکت توزیع در ارتباط با بررسی مشکلات موجود، راهکارهای موثر در جهت حل این مشکلات و برگزاری دوره های تخصصی با همکاری انجمن و شرکت توزیع در راستای اهداف دوجانبه صورت پذیرفت.

کسب رتبه اول بخش نورپردازی اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی مسابقه نورپردازی سال توسط جناب آقای قشقایی

طرح نورپردازی مسجد محمد رسول الله آقای همراه قشقایی از اعضای انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایران، موفق به کسب رتبه اول در بخش نورپردازی اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی سومین همایش بین المللی روشنایی و نورپردازی ایرانیان (ILDC) گردید.
مسابقه نورپردازی سال که یکی از مهمترین بخش های همایش ILDC می باشد، امسال در 5 بخش شامل: نورپردازی اماکن تاریخی، فرهنگی و مذهبی (در دو بخش داخلی و خارجی)، نورپردازی ساختمان های تجاری (در دو بخش داخلی و خارجی)، نورپردازی اماکن عمومی، اداری و ورزشی (در دو بخش داخلی و خارجی)، نورپردازی ساختمان های مسکونی (در دو بخش داخلی و خارجی) و نورپردازی محوطه، پارک ها و المان های شهری برگزار گردید. هیات داوران این مسابقه را آقایان محمدرضا نیکبخت (معمار)، هومن بالازاده (معمار)، آرش میلانی نیا (نورپرداز)، مهدی یوسفی نیا (نورپرداز) و شهرام نورصالحی (نماینده انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایران) تشکیل دادند.
روند برگزاری مسابقه بدین صورت بوده است که ابتدا فراخوان عمومی مسابقه در 15 مهرماه سال جاری منتشر و مهلت تحویل مدارک مرحله اول، 10 آذرماه تعیین گردید. در کلیه بخش های پنج گانه مورد اشاره، 60 طرح نورپردازی از پروژه¬های اجراشده به دبیرخانه همایش ارسال شدند که با انجام داوری مرحله اول در تاریخ 29 آذرماه، 19 طرح انتخاب و به مرحله دوم راه یافتند. مهلت تحویل مدارک مرحله دوم نیز 20 دی ماه تعیین گردید و داوری نهایی همزمان با برگزاری همایش که از تاریخ 20 تا 24 دی ماه در محل هتل المپیک تهران صورت گرفت انجام شد. در مراسم اختتامیه این همایش سه روزه، برندگان نهایی مسابقه نورپردازی سال اعلام گردیدند که طرح آقای همراه قشقایی به خاطر نورپردازی مسجد محمد رسول الله، رتبه اول بخش اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی را به خود اختصاص داد.
انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایران این موفقیت ارزنده را به جناب آقای قشقایی تبریک گفته و امیدواریم شاهد توفیقات روزافزون و کسب افتخارات بیشتر برای این عضو محترم و سایر اعضای گرامی انجمن باشیم.

پیام تسلیت

"مراسم یادبود مادر گرامی سرکار خانم مهندس حصاری، روز جمعه مورخ 95/11/29 از ساعت 10 تا 11:30 در مسجد حجت بن الحسن واقع در سهروردی شمالی برگزار خواهد شد. همچنین مجلس ترحیم مردانه روز شنبه مورخ 95/11/30 از ساعت 10 تا 11:30 در مسجد ارک واقع در میدان ارک برقرار می باشد."
با تشکر

نمایش پروژه های نورپردازی اعضای انجمن در غرفه همایش ILDC

قابل توجه اعضای محترم انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان
انجمن در نظر دارد در غرفه همایش ILDC که از 20 تا 24 دی ماه سال جاری در محل هتل المپیک تهران برگزار می شود، پروژه های نورپردازی انجام شده توسط اعضای خود را به نمایش بگذارد. لذا اعضای علاقه مند می توانند ضمن ایمیل فایل الکترونیکی تصویر پروژه برای انجمن، تصویر پروژه اجرا شده را بر روی کاغذ A4 گلاسه به صورت رنگی با درج نام پروژه و نام طراح در زیر عکس چاپ نموده و به آدرس خیابان شیراز جنوبی (جنوب اتوبان همت)، خیابان 68 غربی، پلاک 9، کدپستی 1436917713 ارسال نمایند. مهلت ارسال آثار تا دهم دی ماه می باشد.

تدریس نورپردازی با گرایش به کاهش انرژی

انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان در راستای اهداف والای خود در زمینه روشنایی و نورپردازی، یکی از مهمترین کاستی ها و کمبودهای موجود در کشور را نبود دانش آکادمیک و دانشگاهی در شاخه روشنایی و نورپردازی دانسته که این موضوع، تاثیر بسزایی در اجرای غیرحرفه ای پروژه های مرتبط و به بیراهه رفتن فعالیت های صورت گرفته در این زمینه داشته است. بدین منظور با انجام گفتگوها و نامه نگاری هایی با مسئولین محترم دانشگاهی از جمله دانشگاه تهران طی چند سال گذشته و حمایت، استقبال و موافقت مسئولین مربوط به ویژه جناب آقای دکتر حیدری رئیس محترم پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و جناب آقای دکتر عینی فر رئیس محترم دانشکده معماری این دانشگاه، خوشبختانه دو واحد آموزش نورپردازی با گرایش به کاهش انرژی و بهره گیری از نور روز در چارچوب سمینار آزاد دوره کارشناسی ارشد رشته معماری انرژی، از سال تحصیلی 96-95 به دروس این رشته افزوده شده است. اساتید این واحد درسی نیز از میان اعضای انجمن توسط هیات مدیره برگزیده شده اند.
امید است با تداوم تلاش ها و کوشش های صورت گرفته، شاهد شکوفایی هرچه بیشتر این هنر اصیل و باستانی در کشور عزیزمان ایران باشیم.

پخش زنده برنامه چرخ از شبکه 4 سیما با حضور جناب آقای مهندس محمدفرید حنیفی

پخش زنده برنامه چرخ از شبکه 4 سیما با حضور جناب آقای مهندس محمدفرید حنیفی عضو هیات موسس و هیات مدیره انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان
زمان: شنبه 6 آذرماه 1395 ساعت 19
موضوع برنامه: قداست نور، تاثیرات بیولوژیکی آن بر انسان و موجودات زنده، آلودگی نوری

نورپردازی کلانشهر تهران ضابطه مند می شود

دکتر بابک صیرفی مدیرعامل و عضو هیات مدیره انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان و عضو کمیته نور سازمان زیباسازی شهر تهران، با بیان اینکه نقشه جامع نورپردازی شهر تهران در حال نهایی شدن است، گفت: با تصویب این طرح، اجرای پروژه های نور پردازی شهر تهران اصولی و ضابطه مندتر خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در نقشه جامع، تمامی اماکن تاریخی، مذهبی، تجاری و مسکونی شهر تهران شناسایی می شود، افزود: از آنجاییکه کلانشهر تهران در بحث نورپردازی دچار نابسامانی های بسیاری است، کمیته نور در نظر دارد تا این طرح را بزودی نهایی و به تصویب برساند. در حال حاضر نورپردازی غیراصولی حاصل از تجارت به اصطلاح چراغ فروشان، بسیاری از اماکن تاریخی و مذهبی شهر تهران را دچار آسیب های جدی کرده و علاوه بر تاثیر مخرب بر هنر اصیل این اماکن، اتلاف انرژی زیادی نیز به همراه داشته است.
دکتر صیرفی با اشاره به عدم توجه درست به بحث نورپردازی در گذشته، اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر اماکن ارزشمندی در این شهر وجود دارد که به خاطر عدم توجه به موضوع نورپردازی مهجور مانده و و در عین حال اماکن غیرمهمی که با نورپردازی اشتباه علاوه بر از بین بردن نمای بصری و تحت الشعاع قراردادن ظاهر محیط پیرامون، مشکلاتی را نیز برای شهروندان ایجاد کرده است.
وی تصریح نمود: یکی دیگر از معضلات نورپردازی شهر تهران ساختمانهای تجاری یا مسکونی هستند که برای فروش بدون در نظر گرفتن ضوابط و به صورت غیر اصولی از نور بهره گرفته اند که این موارد علاوه بر ایجاد آلودگی زیست محیطی و اتلاف انرژی به دلیل عدم رعایت جوانب فنی و مهندسی فاقد ایمنی لازم هستند.
به گفته وی در حال حاضر دو معضل تجهیزات فروشی بدون قاعده و عدم رعایت مهندسی بازتابش نور و تاثیرات آن بر محیط اطراف سبب شده تا نورپردازی در شهر تهران از حالت استاندارد و مناسب خود خارج شود. لذا با توجه به اینکه منظر شبانه و روزانه تهران باید در حد معقول بهم نزدیک شود، این موضوع تا حدی که به مسائل فرهنگی و هنری و هویت شهری آسیب وارد نکند قابل اجرا خواهد بود.
دکتر صیرفی با تاکید بر اینکه تمامی طرح های نورپردازی در سطح شهر تهران باید با نظارت و تصویب کمیته نور سازمان زیباسازی شهر تهران باشد، گفت: دو کمیسیون تخصصی شهرسازی و معماری و برق و الکترونیک کمیته نور سازمان زیبا سازی شهر تهران، طرح های ارجاعی را از جنبه روشهای اجرا، کیفیت انجام کار و کالاهای مصرفی بررسی و با نظرات کارشناسی این دو کمیسیون، طرح در کمیته اصلی با رعایت بایدها و نبایدها و ممنوعیت ها برای اجرایی شدن نهایی می شود.
وی با بیان اینکه تهیه نقشه جامع نورپردازی برای کلانشهر تهران از زمان آغاز روند مطلوبی را طی کرده و مراحل پایانی خود را طی می کند افزود: این طرح تحت عنوان پروژه های دانشگاهی و دانشجویی و با مدیریت کمیته نور سازمان زیبا سازی شهر تهران به جمع آوری اطلاعات و تصاویر از اماکن سطح شهر تهران پرداخته و در این پروژه نظرخواهی از شهروندان نیز در اولویت است. همچنین تا پایان امسال به ضوابط قابل دفاعی در این طرح جامع خواهیم رسید که آن را برای تصویب در اختیار مراجع ذی ربط قرار خواهیم داد.
دکتر صیرفی در پایان پروژه نور پردازی پل صدر را یکی دیگر از طرح های مهم در دست بررسی کمیته نور سازمان زیباسازی شهر تهران عنوان کرد و گفت: این طرح به لحاظ بزرگی کار و حجم عملیات، تحت بررسی تخصصی کارشناسان، رایزنی با سازمان های تخصصی مربوطه و مشاوران است. طرح نورپردازی پل صدر با در نظر گرفتن حقوق همسایگان این پروژه و نداشتن منافات با مسائل فرهنگی و هنری شهر تهران و همچنین تامین هزینه و تجهیزات طرح، می تواند به مرحله اجرا درآید.
منبع خبر: سایت سازمان زیباسازی شهر تهران

ششمین همایش ملی موزه علوم و فناوری با محوریت «یادگیری مفاهیم علمی در موزه‌ها»

ششمین همایش ملی موزه علوم و فناوری با محوریت «یادگیری مفاهیم علمی در موزه‌ها» و در راستای اهداف سازمانی این موزه که پژوهش، ترویج و عمومی سازی علم است، در تاریخ ۱۴ تا ۱۶دی‌ماه در محل موزه ملی و با حضور مهمانان داخلی و خارجی در دوازده محور برگزار خواهد شد.

برگزاری دومین جشنواره ملی علم و عامه موزه علوم و فناوری

دومین جشنواره ملی علم و عامه به میزبانی موزه علوم و فناوری و با همکاری سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی با هدف ترویج علم از طریق ساده سازی مفاهیم علمی، تشویق عامه مردم برای مشارکت جویی در فعالیت های علمی و همچنین فرهنگ سازی برای ایجاد تفکر علمی در دو بخش رقابتی و نمایشگاهی، در هفته ترویج علم از تاریخ ۱۵ تا ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد. محوریت بخش اصلی این جشنواره، «ارائه، معرفی یا آموزش مفاهیم علمی به زبان ساده» و بخش ویژه، «بهینه سازی مصرف آب و انرژی» می باشد. با توجه به عضویت انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان در هیات امنای کانون حامیان موزه علوم و فناوری و تخفیف ویژه ای که توسط دست اندرکاران این مجموعه برای انجمن درنظر گرفته شده است، امکان حضور حامیان مالی انجمن و سایر شرکت¬ها و علاقه مندان در نمایشگاه جانبی این جشنواره به منظور نمایش دستاوردها، توانمندی ها و محصولات فراهم است. لازم به ذکر است که مساحت غرفه نمایشگاهی درنظر گرفته شده 24 متر مربع بوده که شرکت ها می توانند به صورت مشترک یا جداگانه از آن استفاده نمایند. خواهشمند است در صورت تمایل به حضور در نمایشگاه مذکور و رزرو غرفه، حداکثر تا 24 ساعت آینده با شماره تلفن 88003884 تماس حاصل نموده و ضمن کسب اطلاعات بیشتر، فرم های مربوطه را دریافت و تکمیل نمایید.

اعلام برنده مسابقه معماری آقاخان 2016: پل طبیعت

«پل طبیعت» برنده جایزه معماری آقاخان در سال 2016 شد. این پروژه که توسط دو معمار ایرانی؛ لیلا عراقیان و علیرضا بهزادی طراحی شده است، از بین ۳۴۸ اثر ارسالی از 69 کشور و در نهایت ۱۹ نامزد نهایی مسابقه معماری، برنده جایزه یک میلیون دلاری گردید. گفتنی است جایزه معماری آقاخان هر سه سال یکبار از سوی بنیاد توسعه آقاخان به پروژه هایی که دارای استانداردهای ویژه و جدید در معماری، حفظ ارزش های تاریخی و معماری منظر باشد ارائه می‌شود. این جایزه بر روی شیوه‌های بومی و اسلامی و راهکردهای معماری کهن و نوین و تأثیر آن بر توسعه متمرکز است. لازم به ذکر است که در فهرست 19 نامزد نهایی، نام دو پروژه ایرانی دیگر نیز به چشم می خورد: "بازسازی خانه منوچهری" در کاشان و "خانه ۴۰ گره" در تهران. تصاویری از پروژه های برگزیده را در فایل پیوست ملاحظه کنید.

سمینار آنلاین شرکت گلنور در زمینه انرژی خورشیدی

شرکت گلنور، یکی از حامیان طلایی موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان، در نظر دارد تا سمینار آنلاینی را به صورت رایگان با موضوع «انرژی خورشیدی – اصول و مبانی، کاربردها، حال و آینده»، در روز شنبه مورخ 95/8/8 از ساعت 16-15 برگزار نماید.
سرفصل های این دوره عبارتند از:
- نیاز به انرژی و منابع آن
- منابع انرژی تجدید پذیر
- انرژی خورشید و روشهای بهره برداری از آن
- سیستم های فتوولتائیک و انواع آن
- روشها و کاربردهای سیستم های فتوولتائیک
علاقه مندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس www.golnoor.com/lightonline مراجعه نمایند.

سخنرانی اعضای هیات مدیره انجمن در دویست و بیستمین گفتمان هنر و معماری

دویست و بیستمین گفتمان هنر و معماری با عنوان «نورپردازی و طبیعت»، به سخنرانی اعضای هیات مدیره موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایران اختصاص داشت. در این گفتمان، آقای مهندس حمید مصلحی عضو هیات موسس و هیات مدیره موسسه در زمینه «نورپردازی در فضای سبز» و آقای دکتر بابک صیرفی مدیرعامل و عضو هیات مدیره موسسه، در خصوص «چشمه های نوری نوین و آبکشت (هیدوپونیک) و پرورش گیاهان با نور مصنوعی LED» به ایراد سخنرانی پرداختند. گفتنی است این نشست به همت انجمن مفاخر معماری ایران در روز چهارشنبه مورخ 7/7/95 در موزه امام علی برگزار گردید.

نورپردازی و طبیعت

محل برگزاری :موزه امام علی (ع)
زمان:چهار شنبه هفتم مهر ماه 95 از ساعت 16 الی 18
آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر از ظفر،بلوار اسفندیار، پلاک 35

پیام تسلیت

مراسم یادبود مادر گرامی جناب آقای مهندس میرفخرایی، روز سه شنبه مورخ 95/6/9 از ساعت 16:15 تا 17:45 در مسجد الغدیر واقع در بلوار میرداماد برگزار خواهد شد.

سی و سومین مسابقه سالانه طراحی نورپردازی بین المللی IALD

سی و سومین مسابقات سالانه طراحی نورپردازی بین المللی IALD در روز ۲۷ آوریل 2016 در موزه هوا و فضای سن دیگو برگزار شد. در این مسابقه، 17 پروژه بین المللی از بین بیش از 200 پروژه دریافت شده، موفق به دریافت جایزه گردیدند. جوایز این دوره شامل 3 نشان عالی، 13 نشان شایستگی و یک تقدیرنامه ویژه بوده است. ضمناً برطبق قوانین این مسابقه، برنده ای که بیشترین امتیاز را در تمامی گروه ها داشته باشد، یک نشان دیگر نیز تحت عنوان نشان “پرتوافشانی” برای برتری طرح نورپردازی خود دریافت می نماید. شرکت طراحی Tillotson علاوه بر دریافت نشان عالی، برنده جایزه پرتوافشانی بابت نورپردازی کنیسه میدان لینکلن نیویورک گردید.

راه اندازی کانال رسمی "موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان" در تلگرام

کانال رسمی "موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان" در شبکه اجتماعی تلگرام راه اندازی شد. این کانال با هدف کمک به توسعه‌ و ترویج دانش روشنایی و نورپردازی در ایران و به منظور افزایش ارتباط هر چه بیشتر با اعضا، بهبود کیفیت و سرعت در اطلاع رسانی اخبار و برنامه ها، برگزاری رویدادها، سخنرانی ها، همایش ها و نشست ها، اطلاع از دوره های آموزشی، آگاهی از فعالیت های ملی و بین المللی موسسه و ... به صورت عمومی (Public) ایجاد شده است. بنابراین، همه اعضای موسسه و دیگر علاقه مندان می توانند پس از نصب یا به روزرسانی نرم افزار تلگرام بر روی گوشی تلفن همراه هوشمند خود با مراجعه به نشانی telegram.me/iesichannel و فشردن کلیدJoin Channel به جمع اعضای این کانال پیوسته و آن را به سایر اعضای فعال در عرصه روشنایی و نورپردازی معرفی نمایند.

برگزاری سومین همایش و نمایشگاه بین المللی روشنایی و نورپردازی ایران (ILDC)

سومین همایش و نمایشگاه بین المللی روشنایی و نورپردازی ایران با حضور متخصصین و صاحب نظران این صنعت از تاریخ 20 تا 24 دی ماه 1395 در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد. علاقه مندان می‌توانند مقالات علمی و تخصصی خود در حوزه های مختلف روشنایی و نورپردازی را به دبیرخانه این همایش ارسال کنند.
مهلت ارسال چکیـده مقالات تا ساعت 24 روز یکشنبه 20 تیـرماه 1395 و مهلت ارسال اصل مقاله تا تاریخ 30 مهرماه 1395 است.
برای ارسال مقالات و کسب اطلاعات بیشتـر می توانیـد بـه وب سایت همایش WWW.ILD-C.IR مراجعه کرده و یا با تلفن دبیرخانه 22352938-021 تماس حاصل نمایید.

سخنرانی اعضای هیات مدیره موسسه در نشست علمی- تخصصی هنر، معماری و شهرسازی

شصت و دومین نشست علمی – تخصصی هنر، معماری و شهرسازی شرکت مهندسین مشاور هرم پی در روز پنجشنبه 94/4/24 از ساعت 18-15 برگزار خواهد شد. در این نشست، آقای مهندس حمید مصلحی عضو هیات موسس و هیات مدیره موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان، در زمینه «نورپردازی نما» و آقای دکتر بابک صیرفی مدیرعامل و عضو هیات مدیره موسسه، در خصوص «هیدروپونیک و پرورش گیاهان به وسیله نور مصنوعی» به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت. محل برگزاری نشست، خیابان کارگر شمالی، کوچه چهارم، پلاک 24، سالن اجتماعات شرکت مهندسین مشاور هرم پی می باشد.

خداحافظ لامپ رشته ای

در راستای سیاست های دولت در زمینه اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره وری انرژی، هیات وزیران با ابلاغ مصوبه شماره 7144/ت51347ه مورخ 95/1/26 ، استفاده از لامپ های رشته ای با توان بالای 40 وات را ممنوع نمود. براساس این مصوبه، ثبت سفارش و واردات لامپ های رشته ای با توان بالاتر از 40 وات از تاریخ ابلاغ مصوبه ممنوع می باشد. همچنین به تولیدکنندگان این نوع لامپ ها مهلت داده شده است تا ظرف مدت 8 ماه، با استفاده از تسهیلات حمایتی که از طریق بانک صنعت و معدن در اختیار آنان قرار می گیرد، خطوط تولید خود را جمع آوری نمایند و پس از آن، پروانه های بهره برداری مربوط لغو خواهد شد. گفتنی است لامپ های رشته ای به دلیل مصرف انرژی بالا و طول عمر پایین، در طی سال های اخیر توسط بسیاری از کشورهای جهان حذف شده و با منابع نوری پربازده نظیر لامپ های کم مصرف و LED جایگزین گردیده اند.

برگزاری دوره آموزشی عکاسی با نور

موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان در نظر دارد تا نسبت به برگزاری یک دوره آموزشی تحت عنوان «عکاسی با نور» برای علاقه مندان به هنر روشنایی و نورپردازی اقدام نماید. این دوره شامل یک کارگاه آموزشی 18 ساعته و یک دوره آموزش مفاهیم پایه و بنیادی 10 ساعته می باشد. جهت شرکت در دوره، دارابودن یک دستگاه دوربین دیجیتال با قابلیت تعویض لنز الزامی است.
زیربنای اصلی برگزاری این دوره آموزشی از آنجا شکل گرفت که در مواجه با بسیاری از طرح های روشنایی و نورپردازی موجود، تصاویر ثبت شده قادر به نمایش واقعی هنر خلاقیت بکار رفته در اثر و بیان دقیق دیدگاه های خالق آن نبوده است. بنابراین در کنار توانایی خلق آثار نوآورانه و اصیل در روشنایی و نورپردازی بنا، قابلیت به تصویر کشیدن صحیح سوژه موردنظر نیز از اهمیت یکسانی برخوردار است. لذا آشنایی با نحوه صحیح عکس برداری از سوژه، از طریق درک کردن و بکارگرفتن نور صحیح در نمایش آن از زوایای مختلف، پیداکردن نقطه تاکید در عکاسی، تعیین زمان مناسب برای عکاسی و ... برای هر فردی که در عرصه روشنایی و نورپردازی فعالیت می کند ضروری تشخیص داده شد.
هزینه برگزاری این دوره آموزشی برای هر نفر مبلغ 350 هزار تومان است و حداقل نفرات برای تشکیل دوره 12 نفر می باشد. همچنین شرکت در این دوره، برای افرادی که عضو موسسه نیستند نیز آزاد است، با این حال در صورت تجاوز تعداد نفرات متقاضی از سقف مجاز، اولویت ثبت نام و حضور در دوره با اعضای موسسه خواهد بود. ضمناً به شرکت کنندگان این دوره آموزشی که عضو موسسه نیز می باشند، گواهینامه اعطا خواهد شد.
تاریخ برگزاری این دوره آموزشی، در صورت به حد نصاب رسیدن تعداد افراد متعاقباً اعلام خواهد گردید. همچنین به منظور رفاه حال شرکت کنندگان و امکان برنامه ریزی مناسب جهت حضور در دوره، دو زمان به عنوان پیشنهاد (به شرح زیر) در نظر گرفته شده است که بر مبنای انتخاب تعداد بیشتر متقاضیان در هنگام پیش ثبت نام، تنها یکی از این دو زمان پیشنهادی، برگزیده خواهد شد.
- دوره آموزش مفاهیم پایه: 3 روز در هفته از ساعت 20:30-17 یا 2 روز متوالی از صبح تا بعدازظهر
- دوره آموزشی عکاسی با نور: 3 روز در هفته از ساعت 20-17 در 2 هفته متوالی یا 3 روز متوالی از صبح تا بعدازظهر
از علاقه مندان دعوت می شود به منظور پیش ثبت نام جهت تعیین تعداد نفرات متقاضی و زمان موردنظر برای برگزاری دوره، با شماره تلفن 88003884 تماس حاصل نموده و آمادگی خود را اعلام نمایند.

پاویون تخصصی صنعت ساختمان، آب، برق و تاسیسات در اکراین

نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران با موضوع پاویون تخصصی صنعت ساختمان، آب، برق و تاسیسات از تاریخ 26 تا 29 اکتبر 2016 برابر با 5 تا 8 آبان 1395 در مرکز نمایشگاهی بین المللی کی یف اکراین برگزار خواهد شد. گروه های کالایی این نمایشگاه عبارت است از: تجهیزات و وسایل روشنایی، سیستم های برودتی و حرارتی ساختمان، سونا، استخر و حمام، خانه های هوشمند، سیستم تهویه، مصالح سقف و پنل های ساختمانی، تجهیزات الکترونیک، الکتریک، آسانسور و بالابر، پوشش سقف و دیوار و قطعات پیش ساخته، کاشی - سرامیک و سنگ های تزئینی، انواع لوله و اتصالات، رنگ و رزین و چسب، انواع مصالح ساختمانی، سرویس های بهداشتی ساختمانی، قیر و عایق های ساختمانی، شیرآلات ساختمانی، آلومینیوم و تولیدات فولادی، درب و پنجره و درب اتوماتیک، تجهیزات بهینه سازی انرژی در ساختمان، انرژی های نو، سیمان، گچ، بتن و افزودنی های بتن، سیم و کابل، ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی، خدمات فنی و مهندسی، پیمانکاران و مشاوران. علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شرکت پارس رستاک به شماره تلفن 5- 88540252 تماس حاصل نمایند.

عضویت در هیات امنای کانون حامیان موزه علوم و فناوری

آقای دکتر بابک صیرفی عضو هیات مدیره و مدیرعامل موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان به عنوان عضو هیات امنای کانون حامیان موزه علوم و فناوری برگزیده شدند. گفتنی است پیش از این، آقای مهندس مصلحی عضو هیات موسس و هیات مدیره موسسه و آقای دکتر صیرفی، جهت عضویت در هیات امنای کانون حامیان نامزد شده بودند. لازم به ذکر است که موزه علوم و فناوری در راستای تكمیل نهادهای مرتبط با توسعه نظام علم و فناوری در كشور ایجاد شده و ماموریت دارد با نمایش پایه های دانش و تحول فناوری، نسبت به هم افزایی دانش، اشاعه تفكر علمی و ارتقای سطح زندگی افراد جامعه قدم بردارد.

برگزاری بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان و طراحی داخلی در قزاقستان

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان و طراحی داخلی قزاقستان، از تاریخ 5 تا 8 سپتامبر 2016 برابر با 15 تا 18 شهریور 1395 در آلماتی قزاقستان برگزار می شود. زیرمجموعه های موضوعی این نمایشگاه عبارت است از: دکوراسیون داخلی و خارجی، تجهیزات و وسایل روشنایی، دوربین های مدار بسته و سیستم های کنترل هوشمند، سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ساختمان، مصالح سقف و پنل های ساختمانی، کاشی - سرامیک و سنگ های تزئینی، انواع کف پوش ها، انواع لوله و اتصالات، رنگ و رزین و چسب، انواع مصالح ساختمانی، سرویس های بهداشتی ساختمانی، درب و پنجره، تجهیزات و ماشین آلات راه سازی، سیمان و گچ و بتن، آسانسور و صنایع وابسته، انواع آجر و بلوک های ساختمانی، قیر و عایق های ساختمانی، ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی. مسئولیت برگزاری این نمایشگاه برعهده شرکت بریتانیایی ITE شعبه قزاقستان است و علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت غرفه با شرکت پارس رستاک به شماره تلفن 5- 88540252 تماس حاصل نمایند.

کاندیدای عضویت در هیات امنای کانون حامیان موزه علوم و فناوری

آقای مهندس حمید مصلحی عضو هیات موسس و هیات مدیره موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان، و آقای دکتر بابک صیرفی عضو هیات مدیره موسسه، جهت عضویت در هیات امنای کانون حامیان موزه علوم و فناوری نامزد شدند. گفتنی است موزه علوم و فناوری به عنوان زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در راستای تكمیل نهادهای مرتبط با توسعه نظام علم و فناوری در كشور ایجاد شده و ماموریت دارد با نمایش پایه های دانش و تحول فناوری، نسبت به هم افزایی دانش، اشاعه تفكر علمی و ارتقای سطح زندگی افراد جامعه قدم بردارد. از جمله اهداف این موزه می توان به: ايجاد پايگاهي اختصاصي براي گردآوري، نگهداري و در اختيار قرار دادن منابع و اطلاعات موردنياز جهت شبيه سازي و ساخت آثار و دستاوردهای علمی دانشمندان؛ بازسازي سير تحولات در فرايندهاي تكامل علوم و فناوري توسط پژوهشگران، صنعتگران و هنرمندان كشوري؛ انتشار نشريه، كتاب و نرم افزارهاي علمي و فني؛ برگزاري نمايشگاه ها، كارگاه هاي آموزشي، سخنراني هاي علمي و فني، توسعه گالري ها و ارائه خدمات تخصصي و ... اشاره نمود.

شرکت صنایع روشنائی جهان نور در نمایشگاه بین المللی نفت و گاز

.
جدیدترین محصولات و توانمندی های مهندسی شرکت صنایع روشنائی جهان نور در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز، پالایش و پتروشیمی که از شانزدهم تا نوزدهم اردیبهشت 95 در محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد به نمایش درآمد.

دوره عالی تخصصی «نورپردازی در معماری»

قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران با هدف به روز رسانی دانش فنی جامعه مهندسی کشور و در راستای تحقق ماموریت خویش مبنی بر گسترش ارتباط با صنعت، دومین دوره عالی تخصصی «نورپردازی در معماری» را برای فارغ التحصیلان و دانشجویان سال های آخر مهندسی معماری و رشته های مرتبط برگزار می‌کند. این دوره 72 ساعته از هفته اول خردادماه روزهای پنج شنبه در محل کلاس های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) دانشکده معماری دانشگاه تهران (خ انقلاب، سردراصلی دانشگاه تهران، پردیس هنرهای زیبا) برگزار می شود. گفتنی است همزمان با این دوره، دوره های دیگری نیز در رشته‌های «معماری داخلی»، «مدیریت پروژه و ساخت» و «تکنولوژی و معماری پایدار» برگزار خواهد شد. ثبت نام از طریق سایت قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران (www.ceat.ir) صورت می گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ۶۱۱۱۲۴۵۸ و ۰۹۱۲۸۴۶۳۳۸۴ تماس حاصل فرمایید.

نشست مشترک انجمن صنفی سازندگان چراغ، انجمن صنفی تولیدکنندگان لامپ و موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان.

در راستای هم افزایی و تعامل بیشتر جهت مبادله تجربه ها و تخصص های علمی، نشست مشترکی بین اعضای هیات مدیره انجمن صنفی سازندگان چراغ های روشنایی برقی در ایران، انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لامپ های روشنایی و موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان به دعوت انجمن صنفی سازندگان چراغ های روشنایی برقی برگزار گردید. در این نشست که در تاریخ 95/2/7 در محل دفتر انجمن صنفی سازندگان چراغ های روشنایی برپا شد، زمینه های گسترش همکاری های مشترک مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و به ویژه با توجه به واگذاری مسئولیت اجرایی بخش مسابقه طراحی چراغ همایش روشنایی ILDC به انجمن صنفی سازندگان چراغ، مقرر شد دو انجمن و موسسه برای ایجاد کارگروهی به منظور تعیین سرفصل های مشترک، نمایندگان خود را معرفی نمایند.

توسعه فناوری تجهیزات نورپردازی تئاتر

گروه تئاتر "کارگاه بندرعباس" در نظر دارد رویداد آموزشی - تجربی با موضوع «توسعه فناوری تجهیزات نورپردازی تئاتر» را در چارچوب پروژه " تئاتر را باید به آتش کشید" برگزار نماید. این رویداد با هدف ارائه ایده‌هایی برای تجهیزات نورپردازی و صحنه در داخل کشور در روزهای 26 تا 28 اردیبهشت ماه سال جاری در مرکز مطالعات اجرای قشقایی تهران واقع در مجتمع تالار شهر برگزار خواهد شد. گفتنی است سایر محورهای این پروژه را مباحث نظری تئاتر، تکنیک‌های عملی، مدیریت تئاتر و مدیریت پروژه، متن نمایش و اجرای کارهای نمایشی تشکیل می دهند.

برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در گرجستان- تفلیس

بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان گرجستان، از تاریخ 18 تا 21 می 2016 برابر با 19 اردیبهشت تا 1 خرداد 1395 در شهر تفلیس گرجستان برگزار می شود. زیرمجموعه های موضوعی این نمایشگاه عبارت است از: انواع کف پوش ها، انواع لوله و اتصالات، سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان، کاشی - سرامیک و سنگ های تزئینی، مصالح سقف و کف، دکوراسیون و کابینت آشپزخانه، لوازم و تجهیزات فنی جاده سازی، رنگ و رزین و چسب، انواع مصالح ساختمانی، سرویس های بهداشتی ساختمانی، تجهیزات و وسایل روشنایی، مبلمان و دکوراسیون داخلی، درب و پنجره، خدمات فنی و مهندسی، سونا - استخر و حمام، سیمان و گچ، شیرآلات ساختمانی، قیر و عایق های ساختمانی، کلیه تجهیزات و تعمیرات ساختمانی، معماری و طراحی داخلی و شرکت های پیمانکاری ساختمان، جاده سازی و انرژی. علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت غرفه به سایت www.parsrastak.com مراجعه نمایند.

سمینار تخصصی پژوهشگاه نیرو در زمینه روشنایی با چراغ و لامپ های LED

سمینار تخصصی پژوهشگاه نیرو در زمینه روشنایی با چراغ و لامپ های LED.

سمینار مرکز تحقیقات روشنایی امریکا با موضوع فن آوری LED

مرکز تحقیقات روشنایی موسسه پلی تکنیک رنسلر در راستای برنامه های آموزشی خود قصد دارد یک سمینار 3 روزه را در زمینه فن آوری LED و OLED برای متخصصان صنعت برگزار نماید.
این سمینار در تاریخ 9-7 ژوئن 2016 در شهر نیویورک برگزار خواهد شد. هزینه شرکت در دوره در صورت ثبت نام تا قبل از 6 می 2016، 1400 دلار و بعد از آن تاریخ، 1500 دلار می باشد.

برگزاری مراسم پایانی سال جهانی نور در ایران

مراسم ملی پایانی سال جهانی نور با حضور مقامات علمی و اجرایی از ستاد ملی سال جهانی نور، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انجمن ترویج علم، انجمن اپتیک و فوتونیک ایران، اتحادیه انجمن‌های علمی معلمان فیزیک ایران، مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه خوارزمی، در روز چهارشنبه مورخ 12 اسفندماه سال جاری در دانشگاه خوارزمی تهران برگزار گردید.

دوره عالی نورپردازی

در پاییز سال 94 پردیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برای نخستین بار در کشور دوره عالی نورپردازی برگزار نمود که از 15 آذر ماه آغاز و تا 15 بهمن ماه به مدت 72 ساعت ادامه یافت. در این دوره 36 دانشجو با مبانی نورپردازی و نرم افزارهای محاسباتی آشنا شده و در کارگاه ساخت چراغ شرکت نمودند. موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان در راستای هدف های خود از برگزیدگان این دوره در روز 5 اسفند ماه در عصرانه علمی خود تقدیر خواهد نمود.

برگزاری سومین جشنواره بین المللی نورآرایی مناسبتی

در راستای نور پردازی و آذین بندی شهر تهران همزمان با برگزاری سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، سازمان زیباسازی شهر تهران با همکاری دانشگاه تربیت مدرس، سومين جشنواره بين المللي معماري نور و نورآرايي شهري را برگزار نمود. تشویق طراحان برای ارائه ایده های نوآورانه و اصیل، انگیزش علاقه مندان در خصوص ارائه طرح های نورپردازی موقت، افزایش سطح دانش نوری شهروندان و مجریان در زمینه نورپردازی موقت، تشکیل بانک ایده های نورپردازی و نورآرایی شهری، افزایش همکاری های مردمی و توجه آنها به محیط پیرامون، گسترش دانش فنی در زمینه طراحی و اجرای جدید المان های نوری و گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از جمله اهداف و محورهای اين جشنواره بوده است. در این جشنواره حدود 400 طرح داخلی و 60 طرح خارجی با یکدیگر به رقابت پرداختند به نحوی که در ارزیابی مقدماتی صورت گرفته بر روی طرح ها توسط شورای سیاست گذاری و کمیته داوران، 37 طرح داخلی و 12 طرح خارجی، شرایط لازم برای اجرا را کسب نمودند. سپس طرح های برگزیده با همکاری شرکت های مجری در میدان مشق و بوستان شهر اجرا شدند و به منظور انتخاب طرح های برتر، توسط کمیته داوران، شورای سیاست گذاری و شهروندان ارزیابی گردیدند. برگزاری مراسم تقدیر از طراحان آثار برتر و چاپ کتاب آثار جشنواره نیز از ديگر بخش های اين جشنواره می باشد. لازم به ذکر است که آثار برگزیده جشنواره بین المللی نورآرایی در عید نوروز نیز مورد بازدید عموم قرار خواهد گرفت.

پیام تسلیت

موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان درگذشت زنده یاد حبیب صمیمی نژاد رییس محترم هیات مدیره انجمن صنفی سازندگان چراغهای روشنائی برقی را به اعضا آن انجمن و خانواده ایشان صمیمانه تسلیت گفته و یاد ایشان را گرامی میدارد.
مجلس یاد بود در روز چهارشنبه 5 اسفند 94 از ساعت 14 تا 15:30 در مسجد حجت ابن الحسن واقع در خیابان سهروردی برگزار خواهد شد

سمینار علمی منابع روشنائی LED

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر با همکاری شرکت توانیر برگزار می نماید.
زمان: چهار شنبه 28 بهمن ماه 1394 ساعت 8:30 لغايت 13
مكان: خيابان كارگر شمالي، پرديس دانشكده هاي فني دانشگاه تهران، آمفي تئاتر دانشكده مهندسي برق وكامپيوتر
سخنرانان:Prof. Dr. Ing. Stephan Völker
رئيس انستيتو روشنايي فني دانشگاه صنعتي برلين(TU Berlin)
و همكاران انستيتو خانم Heike Schumacher وآقای Ingbert Zimmerman
شركت در اين سمينار براي كارشناسان صنعت و دانشجويان آزاد است

جشنواره بین المللی نورآرایی مناسبتی

تحویل آثار:اول بهمن 94 در قطع A2
آدرس دبیرخانه:دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده هنر و معماری، طبقه همکف، اتاق 106 تلفن:82883763

نورپردازی در بناهای مذهبی

سازمان اوقاف و امور خیریه دوره آموزشی را دراداره کل نظارت فنی در شهر اصفهان از تاریخ 30 آذر 94 تا 2 دی 94 و با حضور معاونین بهره وری اقتصادی، روسا ادارات بهره برداری اقتصادی و کارشناسان توسعه و عمران استانها برگزار نمود. روز چهارشنبه 2 دی به موضوع "نورپردازی در بناهای مذهبی" اختصاص داده شده بود که توسط خانم امید،آقایان مهندس حنیفی و مصلحی از موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان تدریس گردید. آقایان دکترصیرفی ومهندس نورصالحی هم ازاعضاء پنل بودند.

کارگاه آموزشی مبانی نور و نورپردازی

کارگاه آموزشی مبانی نور و نورپردازی روز دوشنبه مورخ 94/9/30 از ساعت 8 الی 17 در محل دانشگاه مازندران و با همکاری اساتید موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان برگزار می شود.

آغاز دوره عالی تخصصی نورپردازی در معماری

قطب فن آوری معماری پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران دوره عالی تخصصی نورپردازی در معماری را برگزار می کند.این دوره 72 ساعته از روز پنجم آذر ماه 1394 آغاز شده است . دراین دوره گروهی از اعضاء موسسه مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان همکاری دارند . نام نویسی در این دوره از سوی قطب فن آوری معماری پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران انجام شده است .